Mesečni arhiv: marec 2018

Vabilo na ekskurzijo po Srbiji

Drage slovenistke, slavistke, slovenisti in slavisti,
vljudno vas vabimo na ekskurzijo po Srbiji, natančneje v Novi Sad in Beograd. Ekskurzija bo potekala med 26. in 29. 4. 2018.

Program:

V četrtek, 26. 4. 2018, se bomo v zgodnjih jutranjih urah (ob 5:00) odpravili iz Ljubljane proti Novemu Sadu. Tja bomo prispeli predvidoma okrog 14.00 in se namestili v hostlu Sova (http://www.hostelsova.com/). Po nastanitvi in kratkem počitku se bomo odpravili na Filozofsko fakulteto v Novem Sadu, kjer nas bodo sprejeli na Oddelku za srbski jezik in književnost. Sledili bo ogled centra mesta, kjer si bomo ogledali Saborno cerkev, mestno hišo, Trg svobode, Dunavsko ulico in Donavski park. Nato se bomo odpeljali do Petrovaradinske trdnjave, kjer nas čaka krasen razgled nad Donavo in mestom. Večer bo namenjen samostojnemu raziskovanju mesta in neformalnemu druženju.

V petek, 27. 4. 2018, se bomo ob 10:00 odpeljali proti Beogradu, kjer nas bodo sprejeli na Katedri za slovenistiko in Oddelku za srbski jezik in književnost na Filološki fakulteti Univerze v Beogradu. Po končanem druženju s profesorji in študenti, se bomo odpravili v hostel New Hostel Beograd (http://newhostelbelgrade.com/home/), kjer se bomo preoblekli dvoru primerno, saj imamo izjemno priložnost – ogledali si bomo namreč dvor nekdanje jugoslovanske kraljeve dinastije Karađorđevićev, katerih potomci pa tam še prebivajo. Na dvorskem poslopju so med drugim prostori, kjer sta delovala tudi Josip Broz Tito in Slobodan Milošević. Z Belega dvora se bomo spustili z Dedinj v center mesta in si ogledali mestno jedro z lokalnim vodnikom. Ogled pa bomo zaključili na romantičnem Kalemegdanu. Po želji, si bomo zvečer ogledali komedijo največjega srbskega dramatika Jovana Sterije Popovića: Laža i Paralaža.

V soboto, 28. 4. 2018, bo po dveh bogatih dnevih sledil malo bolj prost dan. Ogledali si bomo Hišo cvetja oz. grob Josipa Broza Tita in Jovanke Broz. Sledila bo pavza za kavo, potem pa se bomo sprehodili mimo ambasad, Cecine hiše in stadiona Crvene zvezde. Sledil bo ogled hrama Svetog Save, največje pravoslavne cerkve na Balkanu. Popoldne pa bo prosto. Zvečer se bomo odpravili v restavracijo Durmitor s tradicionalno srbsko ponudbo. Od tam pa še na splave, beograjske diskoteke na vodi, kjer se bo čas ustavil.

V nedeljo, 29. 4. 2018, bo jutro prosto za zajtrk in pakiranje, sledil bo ogled muzej Vuka Karadžića in Dositeja Obdradovića, dveh srbskih razsvetljencev, ki sta delovala na področju šolstva in srbskega jezikoslovja, hkrati pa tudi tradicije, etnologije in kulture. Sledi še obisk Muzeja sodobne umetnosti UŠČE in povratek v Ljubljano.

Prispevek za stroške avtobusnega prevoza, prenočišča v obeh hostlih (3 nočitve) in vstopnine znese 70 € .

PRIJAVE ZBIRAMO NA NASLOVU: maja.licen.ogric@gmail.com

V PRIJAVI NAVEDITE:
– ime in priimek
– smer in letnik študija
– kontakt (telefonsko številko in e-naslov)
– datum in kraj rojstva
– naslov stalnega prebivališča
– državljanstvo/-va
– številko osebnega dokumenta
– in pripis, če se želite udeležiti tudi ogleda predstave Jovana Sterije Popovića: Laža i Paralaža (prispevek bo okoli 4 €)

PRIJAVE ZBIRAMO DO 6. 4. 2018 OZ. DO ZAPOLNITVE MEST. ŠTEVILO MEST JE NAMREČ OMEJENO NA 35 ŠTUDENTK, ŠTUDENTOV.

Ekskurzijo sta podprla oba oddelka, ŠOFF in ŠSFF.
Organizatorki in organizator: Maja Ličen, Mia Hočevar, Andraž Stevanovski

Predavanje Helene Dobrovoljc

Pri predmetu Jezikovna politika in jezikovno načrtovanje bo v torek, 3. 4., s predavanjem Pravopisna in svetovalna dejavnost gostovala doc. dr. Helena Dobrovoljc (ZRC SAZU in FH UNG). Tule si lahko za ogrevanje ogledate gostjin videozapis o pripravi novih pravopisnih pravil. Toplo vabim tudi vse druge, ki vas tema zanima!

Torej se vidimo v torek, 3. 4. ob 8.50 v predavalnici številka štiri.

Marko Stabej

 

Pogovor o študiju slovenistike

V ponedeljek, 26. marca 2018, smo se od 18.00 do 19.30  v pred. št. 4 pogovarjali o študiju slovenistike na 1. in 2. stopnji enopredmetnih in dvopredmetnih (pedagoških in nepedagoških) študijskih programov. Pogovor, na katerem so sodelovali učitelji_ce, študenti_ke in bolonjski_e diplomanti_ke, je vodil prof. dr. Marko Stabej. Namenjen je bil skupnemu načrtovanju izvedljivih sprememb slovenističnih študijskih programov ter razpravi o obstoječih predlogih za spremembe. Po uvodni besedi predstojnice prof. dr. Alenke Žbogar, predsednice oddelčne komisije za kakovost prof. dr. Irene Orel in predstavnice študentov Mie Hočevar smo razpravljali o kakovosti študija ter skušali razrešiti nekatera ponavljajoča se pereča vprašanja. Pogovor je potekal v sproščenem in konstruktivnem vzdušju ter se stekel s pohvalo Oddelku, da upošteva pripombe študentov in si prizadeva za čim kakovostnejše študijske programe.

Slika Posvet 3a

Slika posvet 1a(Foto Alenka Žbogar)

Pohujšanje v dolini Šentflorjanski v SMG

 
 
V četrtek, 22. 3. 2018, ob 19.00 smo si študentke in študenti slovenistike ogledali predstavo Pohujšanje v dolini Šentflorjanski v Slovenskem mladinskem gledališču. Predstavo je režiral Vito Taufer, ki je Cankarjevo farso na inovativen način »spremenil« v črno komedijo in univerzalno, brezčasno pravljico ter hkrati nesramen in neotesan buffo. Po predstavi so se z nami pogovarjali igralci Blaž Šef, Uroš Kaurin, Matija Vastl, Dario Varga in igralka Janja Majzelj. Ogled predstave sta organizirali red. prof. dr. Alojzija Zupan Sosič in izr. prof. dr. Mateja Pezdirc Bartol.  

 

pohujsanje_Maja_Licen_1

pohujsanje_Maja_Licen_2

pohujsanje_Maja_Licen_3

pohujsanje_Maja_Licen_4

pohujsanje_Maja_Licen_5

pohujsanje_Maja_Licen_6

Predavanje dr. Špele Arhar Holdt o korpusni frazeologiji

V okviru predmeta slovenska frazeologija bo v ponedeljek, 26. marca 2018, ob 14.40h v pred. 2 nastopila dr. Špela Arhar Holdt s predavanjem Korpusna frazeologija (malo pa tudi o CJVT).

Kratka predstavitev vsebine: Predavanje se osredotoča na vprašanja korpusne frazeologije, od osnov korpusnega pristopa do pregleda možnosti, ki jih slovenski prostor trenutno ponuja za korpusne frazeološke raziskave. V povezavi s tem bomo predstavili relevantne projekte, ki trenutno potekajo na Centru za jezikovne vire in tehnologije Univerze v Ljubljani (CJVT), in možnosti za študentsko sodelovanje. Predavanje je uvod v seminarsko delo, kjer bomo slovenske frazeme raziskovali v referenčnem korpusu s pomočjo orodja noSketchEngine.

Vabljeni, da se pridružite  študentom 3. letnika.

 

Pogovor o študiju slovenistike (26. 3. ob 18.00)

Spoštovane študentke, spoštovani študenti,

v ponedeljek, 26. marca 2018, vas od 18.00 do 19.30 vabimo v predavalnico št. 4 na pogovor o študiju slovenistike na 1. in 2. stopnji enopredmetnih in dvopredmetnih (pedagoških in nepedagoških) študijskih programov. Pogovor, na katerem bodo sodelovali tudi študenti_ke in bolonjski_e diplomanti_ke, bo vodil prof. dr. Marko Stabej. Namenjen je skupnemu načrtovanju izvedljivih sprememb slovenističnih študijskih programov ter razpravi o obstoječih predlogih za spremembe. Po uvodni besedi predstojnice, vodje in predstavnice študentov oddelčne komisije za kakovost bomo razpravljali o kakovosti študija ter skušali razrešiti nekatera ponavljajoča se pereča vprašanja.

Zato Vas prosimo za čim večjo udeležbo.
Do snidenja vas lepo pozdravljamo!

Članice oddelčne komisije za kakovost

V Atriju ZRC SAZU v ponedeljek, 26. marca 2018, ob 10h: Tales of Wonder: Retelling Fairy Tales through Picture Postcards: Pogovor z Jackom Zipesom

 

V Atriju ZRC SAZU v ponedeljek, 26. marca 2018, ob 10h: Tales of Wonder: Retelling Fairy Tales through Picture Postcards: Pogovor z Jackom Zipesom.

 Z ameriškim znanstvenikom, nekdanjim predstojnikom Centra za nemške in evropske študije na Univerzi Minnesota, profesorjem, prazipesvljičarjem in gledališčnikom prof. dr. Jackom Zipesom se bo pogovarjala prof. dr. Milena Mileva Blažić.

Dogodek, ki ga v okviru CRP-ja Slovenska in evropska literarna dediščina – pravljice v slovenskem izobraževalnem sistemu od vrtca do srednje šole sofinancirata ARRS in MZŠŠ, bosta glasbeno obogatili Aleksandra Naumovska (klavir) in Martina Burger (sopran).

Vljudno vabljeni!

Štipendije za poletne šole češkega jezika na Češkem

V obdobju med 9. julijem in 7. septembrom 2018 bo v različnih terminih potekala »Poletna šola slovanskih študijev« (PŠSS) na izbranih čeških univerzah.

PŠSS je sklop tečajev, ki jih vsako leto v poletnih mesecih organizirajo češke visokošolske ustanove in trajajo ponavadi od 2 do 4 tedne. Tečaji so namenjeni predvsem študentom, strokovnjakom (pedagogi, prevajalci, tolmači) iz tujine in akademskim delavcem s področja bohemistike in slavistike, vendar so zaradi svoje širine odprti za vse, ki so zainteresirani za češki jezik, književnost, zgodovino ter kulturo. Študij na PŠSS je razdeljen v izobraževalne bloke, ki ponujajo ne le posamezne stopnje tečajev češčine, izbirne seminarje iz češke književnosti, zgodovine in kulture, temveč tudi gledališke, glasbene in plesne predstave, ekskurzije, izlete ipd.

Na voljo še štiri štipendije na sledečih univerzah:

Masarykova univerzita, Brno – 1 mesto

Západočeská univerzita, Plzeň – 1 mesto

Več informacij vključno s prijavnimi obrazci boste našli na uradni spletni strani češkega Ministrstva za šolstvo:

http://www.msmt.cz/eu-and-international-affairs/summer-schools-of-slavonic-studies?highlightWords=summer+schools

Prijavnico je treba izpolniti, natisniti in dostaviti na Veleposlaništvo Češke republike v Ljubljani najkasneje do 20. marca 2018 skupaj s kratkim življenjepisom (kontaktna oseba Jana Šnytová, jana_snytova@mzv.cz, 01 420 24 55).

Obvestilo red. prof. dr. Alojzije Zupan Sosič

Zaradi zdravniškega pregleda red. prof. dr. Alojzije Zupan Sosič odpade eno predavanje v sredo, 21. 3. 2018, in sicer Pripovedno besedilo (od 17.10 do 18.40), govorilne ure pa se isti dan skrajšajo za pol ure, torej bodo potekale od 19.00 do 20.00 (ne pa od 18.30 do 20.00). Literarni magistrski seminar ta dan poteka brez sprememb.

Predavanje dr. Simone Bergoč

Pri predmetu Jezikovna politika in jezikovno načrtovanje bo jutri, v torek 13. 3. kot gostja predavala dr. Simona Bergoč, vodja Službe za slovenski jezik pri Ministrstvu za kulturo RS. Naslov predavanja je Okvir jezikovne politike na državni ravni. Vabljeni torej ob 8.50 v predavalnico št. 4  (tudi če niste študenti in študentke pri predmetu, seveda).
Lep pozdrav,

Marko Stabej

UTRINKI Z LIKOVNE RAZSTAVE ZGOŠČEVANJE

V torek, 6. 3. 2018, smo si študentke in študenti slovenistike v Mestni galeriji Ljubljana
ogledali likovno razstavo Zgoščevanje. Razstava, znotraj katere se s svojimi deli predstavlja
osem slovenskih akademskih kipark in kiparjev (Polona Demšar, Aleksandra Saška Gruden,
Zoran Srdić Janežič, Anže Jurkovšek, Spiro Mason, Mojca Smerdu, Jožef Vrščaj, Tomaž
Zarifa), široko temo nagovarja s skulpturami, ki z različnimi materiali, velikostjo, barvami in
edinstvenimi slogi prevprašujejo naravo, živali in človeštvo. Slednjega pa postavlja tudi v
odnos do narave in živali ter ne nazadnje do samega sebe. Po razstavi sta nas vodila kipar
Zoran Srdić Janežič in kustos te razstave, dr. Sarival Sosič. Ogled razstave je organizirala red. prof. dr. Alojzija Zupan Sosič.

Zgoscevanje_IMG_1

Zgoscevanje_IMG_2

Zgoscevanje_IMG_3

Zgoscevanje_IMG_4

Zgoscevanje_IMG_5

Zgoscevanje_IMG_6

Zgoscevanje_IMG_7

Zgoscevanje_IMG_triptih

Žbogar – jutri odpadejo govorilne

Obveščam vas, da zaradi “rednega obdobnega zdravniškega pregleda”, na katerega me pošilja delovna organizacija, moje jutrišnje govorilne ure odpadejo. Na razpolago bom v ponedeljek, 12. 3., od 16h do 17.45. Zahvaljujem se za razumevanje in vas lepo pozdravljam, Alenka Žbogar

KONFERENCA JEZIKOVNE TEHNOLOGIJE IN DIGITALNA HUMANISTIKA 2018

Fakulteta za elektrotehniko, Univerza v Ljubljani
20. 9.–21. 9. 2018

www.sdjt.si/jtdh-2018/

Slovensko društvo za jezikovne tehnologije (SDJT), Center za jezikovne vire in tehnologije Univerze v Ljubljani (CJVT) ter raziskovalni infrastrukturi CLARIN.SI in DARIAH-SI 20. in 21. 9. 2018 organizirajo konferenco “Jezikovne tehnologije in digitalna humanistika”, ki se ponaša z več kot 20-letno tradicijo, tematsko širitev na digitalno humanistiko pa smo uvedli leta 2016.

Tematska področja konference

Na konferenco vabimo raziskovalce, ki delujejo v različnih disciplinah in metodoloških okvirih. Vabimo prispevke z naslednjih področij:

  • govorne in druge eno- in večjezične jezikovne tehnologije;
  • digitalno jezikoslovje: prevodoslovje, korpusno jezikoslovje, leksikologija in leksikografija, standardizacija;
  • digitalna humanistika in zgodovinopisje, etnologija, muzikologija, kulturna dediščina, umetnost ter arheologija;
  • digitalna humanistika v izobraževanju in digitalna publicistika.

Dobrodošli so prispevki, ki predstavljajo smernice, raziskave, dobre prakse, projekte in rezultate na teh področjih. V sklopu konference bodo tudi vabljena predavanja, študentska sekcija ter paneli o aktualnih temah, povezanih s konferenco.

Avtorje izbranih člankov bomo povabili, da svoje prispevke iz JTDH 2018 razširijo za posebno angleško številko revije Prispevki za novejšo zgodovino. Revija je indeksirana v informacijskem servisu Scopus. Vsak od izbranih prispevkov bo recenziran po običajnem recenzentskem postopku in ga bo potrebno pripraviti v skladu s smernicami, ki jih najdete v navodilih za avtorje.

Navodila za prispevke

Za konferenco zbiramo tako razširjene povzetke kot tudi polne prispevke. Razširjeni povzetki bodo objavljeni v knjižici povzetkov, polni prispevki pa v konferenčnem zborniku, ki bo ob začetku konference objavljen na konferenčni spletni strani pod licenco Creative Commons. Avtorjem prepuščamo odločitev, ali bodo oddani razširjeni povzetek oz. polni prispevek anonimizirali ali ne.

Uradna jezika konference sta angleščina in slovenščina.

Razširjeni povzetki naj bodo dolgi do 2-4 strani, polni prispevki pa 6-8 strani. Sestavljeni naj bodo v skladu s predlogo konference:

Prispevke zbiramo preko platforme EasyChair na tej povezavi.

Avtorji prispevkov naj ob oddaji označijo (med ključne besede vpišejo “študentski prispevek”), ali gre za študentski prispevek, kjer morajo biti vsi avtorji do- ali podiplomski študenti. Ti prispevki bodo imeli na konferenci svojo sekcijo, izbran in nagrajen pa bo tudi najboljši študentski prispevek.

Pomembni datumi

  • 01. 04. 2018    rok za oddajo prispevka ali razširjenega povzetka
  • 15. 06. 2018    obvestilo o sprejetju prispevka ali razširjenega povzetka
  • 15. 06. 2018    odprte prijave na konferenco
  • 31. 08. 2018    oddaja končnega prispevka ali razširjenega povzetka
  • 01. 09. 2018    rok za prijavo na konferenco
  • 20.–21. 09. 2018    KONFERENCA

Registracija

  • Kotizacija:
    • redni udeleženci: 80 EUR;
    • študenti, soavtorji in udeleženci brez prispevka: brezplačno;
  • Rok za prijavo: 31. 8. 2018

Za vsak prispevek je potrebno poravnati eno kotizacijo. Za študente, soavtorje in slušatelje brez prispevka je udeležba na konferenci brezplačna, registracija pa je obvezna zaradi lažje organizacije predavalnic in odmorov za kavo. Brezplačna registracija vključuje pravico do udeležbe na predavanjih ter odmorih za kavo.

Kotizacija za redne udeležence pokriva tudi strošek dnevnih kosil v restavraciji Fakultete za elektrotehniko in konferenčne večerje, ki bo organizirana predvidoma v četrtek, 20. septembra 2018, ob 19. uri. Preostali udeleženci pa imajo ob registraciji možnost nakupa kuponov za udeležbo na dnevnih kosilih in/ali konferenčni večerji. Cena kuponov bo predvidoma 5 EUR za posamezno dnevno kosilo in 20 EUR za konferenčno večerjo.

Prijave in kotizacije bo zbirala Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Po zbiranju prijav vam bo izstavljen račun, ki ga bo potrebno poravnati najkasneje do 07. 09. 2018. Več informacij o registraciji bo podanih pred pričetkom zgodnjih prijav na konferenco (15. 06. 2018).

 

Pedagoška praksa 1 – za SL D (1. letnik)

Spoštovani študenti dvopredmetne slovenistike drugostopenjske magistrske pedagoške smeri (1. letnik) ,

obveščam vas, da morate v poletnem semestru št. l. 17/18 opraviti t. i. individualno Pedagoško prakso 1. Izvedite jo čim bolj strnjeno, traja naj vsaj 20 pedagoških ur oz. 5 delovnih dni. Opravljate jo lahko kadar koli od marca do konca poletnega semestra pri katerem koli učitelju mentorju in na kateri koli slovenski osnovni ali srednji šoli. Učitelja mentorja poiščete sami.

Pedagoška praksa 1 je namenjena zlasti hospitacijam in nastopom iz književnosti. Vodič po praksi, imenovan Dnevnik Pedagoške prakse 1, je objavljen na visu. V njem najdete natančnejša navodila v zvezi z izvedbo prakse. Dnevnik je hkrati pripomoček pri refleksiji in evalvaciji prakse. Usmerja vas k načrtnemu opazovanju dogajanja v razredu, v njem poročajte o svojem sodelovanju pri učni uri, utemeljujte izbrane cilje, vsebine in metode, razmišljajte o izvedbi opazovanih mentorjevih učnih ur in oblikujte nove predloge.

Pred odhodom na prakso mi na alenka.zbogar@ff.uni-lj.si pošljite kontakt učitelja – mentorja, podatke o šoli (naziv, naslov) ter vaše podatke. Mentorju bom posredovala okvirna navodila za uspešen potek prakse in mu po končani praksi izdala Potrdilo o mentorstvu, ki ga bo lahko uveljavljal pri svojem napredovanju v nazive.

Na Katedri za didaktiko slovenščine smo vam in vašim mentorjem na razpolago z nasveti, pojasnili in dodatnimi informacijami. Oglasite se lahko po elektronski pošti ali osebno v času govorilnih ur. Z veseljem vam bomo svetovali in vam skušali pomagati odpraviti morebitne zadrege. Veseli bom tudi povratnih informacij o vaših izkušnjah in predlogih za v prihodnje.

V imenu didaktične katedre vam želim uspešno individualno pedagoško prakso in vas lepo pozdravljam, Alenka Žbogar