Dnevni arhiv: 7. 5. 2019

Razpis za štipendije – Ustanova patra Stanislava Škrabca

Ustanova patra Stanislava Škrabca

v skladu z Aktom o ustanovitvi z dne 12. 12. 2003 in
Pravili Ustanove patra Stanislava Škrabca
z dne 10. 03. 2004 objavlja

javni razpis

za dodeljevanje štipendij v študijskem letu 2019─2020, in sicer:
– enoletne štipendije za drugostopenjski magistrski študij slovenskega jezika, slovanskih jezikov, klasične filologije ter splošnega in primerjalnega jezikoslovja;
– enoletne štipendije za doktorski študij študentom za področje slovenskega jezika, slovanskih jezikov in klasične filologije ter splošnega in primerjalnega jezikoslovja;
– enkratne štipendije za doktorski študij študentom-članom Slovenske frančiškanske province sv. Križa;
– enkratne postdoktorske štipendije za raziskovanje s področja slovenskega jezika.
Na razpis se lahko prijavijo kandidati, ki izpolnjujejo spodaj navedene pogoje.

Za dodelitev štipendije za drugostopenjski magistrski študij
slovenskega jezika, slovanskih jezikov, klasične filologije ter splošnega in primerjalnega jezikoslovja
lahko kandidirajo kandidati,
ki imajo v času razpisa status rednega študenta in so vpisani v 2., 3. letnik dodiplomskega študija ali v 1. in 2. letnik drugostopenjskega magistrskega študija z vsaj prav dobro povprečno oceno (8) in že delujejo na področju študija in raziskovanja jezika, kar kandidati dokazujejo s pisnimi mnenji pomembnejših strokovnjakov s posameznih področij, morebitno bibliografijo do sedaj objavljenih del in/ali potrdilom o sodelovanju pri raziskavah s kratkim mnenjem vodje raziskave.
Prav tako lahko kandidirajo študenti z rednim statusom in so vpisani v absolventski staž.
Za dodelitev štipendije lahko kandidirajo tudi študenti slovenskega jezika na lektoratih in študijih slovenščine na tujih univerzah.
Za dodelitev štipendije za doktorski študij slovenskega jezika, slovanskih jezikov, klasične filologije ter splošnega in primerjalnega jezikoslovja lahko kandidirajo kandidati, ki so oziroma bodo v študijskem letu 2019─2020 vpisani na doktorskem študiju in delujejo na področju študija in raziskovanja jezika, kar kandidati dokazujejo s pisnimi mnenji pomembnejših strokovnjakov s posameznih področij, z bibliografijo do sedaj objavljenih del in/ali potrdilom o sodelovanju pri raziskavah s kratkim mnenjem vodje raziskave.
Študenti, ki se odlikujejo z nadpovprečnimi študijskimi in raziskovalnimi rezultati, za kar imajo potrebna dokazila, lahko večkrat zapored kandidirajo za štipendijo za doktorski študij.
Za dodelitev štipendije lahko kandidirajo tudi študenti slovenskega jezika na lektoratih in študijih slovenščine na tujih univerzah.
Za dodelitev štipendije za doktorski študij ne glede na smer študija lahko kandidirajo študenti, ki so člani Slovenske frančiškanske province sv. Križa.
Za dodelitev postdoktorske štipendije za raziskovanje s področja slovenskega jezika lahko kandidirajo z opravljenim doktoratom, ki niso v rednem delavnem razmerju za polni delavni čas in ki dokazujejo aktivno udeležbo pri raziskovalnih projektih. To dokazujejo z bibliografijo do sedaj objavljenih del, potrdilom o sodelovanju pri raziskavah s kratkim mnenjem vodje raziskave in s pisnimi mnenji oz. priporočili pomembnejših strokovnjakov.


Prijava za štipendijo mora vsebovati:
–  vlogo za podelitev štipendije, ki je na voljo tu >>
– življenjepis;
– potrdilo o opravljenih izpitih z ocenami in potrdilo o vpisu / ali opravljenem doktoratu;
– mnenje vsaj enega pomembnega strokovnjaka s področja študija in raziskovanja;
– bibliografijo objavljenih del in/ali potrdilo o sodelovanju pri raziskavah s kratkim mnenjem vodje raziskave (za postdoktorske kandidate obvezno).

Prijave s celotno dokumentacijo kandidati pošljejo kot pdf na elektronski naslov: polona.lovsin@riko.si, v zadevi naj piše: »Razpis za štipendije«


Rok za prijavo: do vključno 23. maja 2019.

Prijave, ki ne bodo vložene v skladu z zahtevanimi pogoji in navodili ali ne bodo vložene pravočasno, ne bodo upoštevane. Izbirni postopek bo izvršen skladno s Pravili ustanove ter načeli pravičnosti.
Dodatne informacije so možne na telefonski številki 01 / 58 16 308,
vsak delovni  dan od 9. do 11. ure ter po e-pošti info@skrabceva-ustanova.si

Razpis je objavljen na spletnem mestu www.skrabceva-ustanova.si

Kandidati bodo obveščeni o izboru najkasneje do 21. junija 2019.

KOLESARSKO VODSTVO PO VODNIKOVI LJUBLJANI in OGLED PREDSTAVE O VALENTINU VODNIKU – LJUBLJANSKI VODNIK NAŠEL VODNIKA PETEK, 10. MAJ

VODNIKOVA DOMAČIJA ŠIŠKA
Hiša branja, pisanja in pripovedovanja

Vodnikovo leto 2019:

KOLESARSKO VODSTVO PO VODNIKOVI LJUBLJANI in OGLED PREDSTAVE O VALENTINU VODNIKU – LJUBLJANSKI VODNIK NAŠEL VODNIKA
PETEK, 10. MAJ

 

— 17.00, zbor s kolesi na trgu francoske revolucije, pred spomenikom
Dr. Luka Vidmar, eden največjih strokovnjakov za Vodnika pri nas, nas bo peljal na izlet po Vodnikovi Ljubljani. Na kolesarski poti bomo obudili spomin na stavbe, v katerih je teklo Vodnikovo življenje. Palača njegovega mecena Žige Zoisa, kamor je zahajal vse do smrti, na Starem trgu nekdanja jezuitska gimnazija, v katero je hodil kot dijak           ter nekdanje šentjakobsko župnišče, kjer je deloval kot kaplan. Na Mestnem trgu bomo videli hišo, v kateri je bila Kornova knjigarna, v kateri se je Vodnik sprl s Kopitarjem, na tržnici pa se bomo spomnili poslopja nekdanjega liceja, kjer je deloval kot redovnik in profesor, in Eggerjeve tiskarne, ki je tiskala Vodnikova dela. Na Miklošičevi cesti stoji hiša, v kateri je Vodnik umrl, na Ajdovščini pa samostan njegovega prvega mentorja – Marka Pohlina. Po obisku Navja z Vodnikovim nagrobnikom bomo kolesarjenje sklenili na Vodnikovi domačiji, kjer si lahko ogledate hišno predstavo o Vodniku.
 

 

 

— 19.00 Andrej Rozman Roza: Ljubljanski vodnik našel Vodnika / Hišna predstava o Valentinu Vodniku
Valentin Vodnik je bil prvi pesnik, ki smo mu Slovenci postavili spomenik. Bil pa je tudi naš zadnji pesnik v knjižnem jeziku, v katerem je bila Ljubljana še Lublana in ljubezen lubezen.

Dvesto let po svoji smrti se na prizorišču ekološke nesreče na robu Ljubljane Valentin Vodnik pojavi, da nam pove, da pisanje časopisa v jeziku, v katerem ni bilo pred tem še nobenih napisanih novic, ni bila nobena otročarija, ampak izjemen podvig.
Na odru se odvije intervju, ki zavrti slovensko zgodovino za 200 let nazaj!
igrata
Alenka Tetičkovič kot samozaposlena novinarka Sanja Ažurov
Andrej Rozman Roza kot Valentin Vodnik iz posmrtnega sveta

Režija Andrej Rozman Roza / glasba Mitja Vrhovnik Smrekar / kostumografija Andrej Vrhovnik / scenografija Marko A. Kovačič / svetovanje za Vodnikov jezik doc. dr. Andreja Legan Ravnikar, Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU /
uvodni video Luka Umek in Aka Bojić (Komposter) / v videu nastopajo Janja Majzelj, Branko Završan, Ivan Peternelj, Ludvik Bagari in Janez Škof / zvočni odlomek iz filma Kekec, režija Jože Gale, 1951, glasova Franc Presetnik in Matija Barl.

Produkcija Rozinteater in Vodnikova domačija.
Predstavo sta podprla MZK in MOL.
Kolesarsko vodstvo je brezplačno. Za predstavo si zagotovite vstopnice: 8 eur (predprodaja) / 10 eur na dan predstave.  Nakup v času odpiralnih ur na domačiji ali preko sistema mojekarte.si.