Mesečni arhiv: marec 2020

Digitalni viri za slovenski jezik

Spoštovane kolegice in kolega,

zaradi smrti v družini in pogreba mora jutri, 1. 4., naše srečanje odpasti. Nadomestnega v živo ne bomo imeli, iščem pa možnost, da bi nekaj vsebine nadomestil s kakim posnetkom. Zaradi družinske situacije tudi še nisem mogel pripraviti dodatnih nalog. Prosim vas za razumevanje, hkrati pa tudi za to, da intenzivno razmišljate o možnih lastnih temah, ki bi jih obdelali v obliki seminarja. Vsako vprašanje po epošti bo dobrodošlo. V živo se dobimo naslednji teden po urniku.

Lepo vas pozdravljam,
Marko Stabej

Besediloslovje 2. 4.

Spoštovane in spoštovani,

v okviru predmeta Besediloslovje bo v četrtek, 2. 4., izvedel preskusno predavanje ob izvolitvi v naziv docenta za slovenski jezik dr. Damjan Huber, vodja strokovnih služb na Centru za slovenščino kot drugi in tuji jezik Oddelka za slovenistiko FF UL. Predavanje z naslovom Kaj vemo in kaj bi še lahko vedeli o premorih v govoru (v slovenščini) bo ob 13.00 na https://zoom.us/j/506175126, v komisiji pa smo red. prof. dr. Hotimir Tivadar, izr. prof. dr. Darinka Verdonik (Univerza v Mariboru, FERI) in red. prof. dr. Marko Stabej.

Vljudno vabljeni!
Marko Stabej

Štipendije Škrabčeve ustanove

Škrabčeva ustanova je na svoji spletni strani (https://www.skrabceva-ustanova.si/si/razpisi) objavila (17.) razpis za štipendije v študijskem letu 2020-2021 in (8.) razpis za nagrado na področju slovenističnega jezikoslovja.

Rok za štipendijski razpis je 22. maj (če pa želi kdo koga predlagati za nagrado, naj to stori do 19. junija).

JPJN in predavanje Maje Bitenc

Spoštovane in spoštovani,

v okviru predmeta Jezikovna politika in jezikovno načrtovanje bo jutri, v torek 31. 3., izvedla preskusno predavanje ob izvolitvi v naziv docentke za slovenski jezik dr. Maja Bitenc, raziskovalka na Oddelku za slovenistiko FF UL. Predavanje z naslovom Variantnost govorjene slovenščine pri geografsko mobilnih osebah bo ob 8.55 na https://zoom.us/j/968823530, v komisiji pa so red. prof. dr. Monika Kalin Golob, red. prof. dr. Vojko Gorjanc in red. prof. dr. Mojca Smolej. Vljudno vabljeni!

Marko Stabej

Javno govorno nastopanje – ZOOM-predavanje 26. 3. 2020 ob 8.30

Drage študentke, dragi študentje! Vseeno sem se odločil, da se jutri slišimo in malo preverimo domače naloge, naredimo nekaj vaj, odpredavamo en delček, se dogovorimo glede naših seminarskih nalog. Zato sem na ZOOM-u ustvaril srečanje (Meeting) za jutri, 26. 3. 2020, ob 8.30, vabilo sem vam poslal na vaše e-naslove v ViS-u, imate pa ga tudi na naši FB-skupini.

Lep pozdrav, se vidimo in slišimo,

red. prof. dr. Hotimir Tivadar

Javno govorno nastopanje in Besedilna fonetika slovenskega knjižnega jezika (1. stopnja) – izvedba predavanj na daljavo

Spoštovane študentke, spoštovani študentje predmetov Javno govorno nastopanje in Besedilna fonetika slovenskega knjižnega jezika (1. stopnja)!

Kot ste že videli preko obvestil na ViS-u, smo naše izvajanje ur v celoti prestavili v virtualno okolje, torej e-predavanja in seminarji. Z vami komuniciram preko ViS-a, kamor vam tudi nalagam dokumente, ki jih morate preštudirati, in domače naloge, ki jih delajte ter jih boste priložili k seminarju. Če imate kakršno koli vprašanje, se oglašate preko e-pošte.

Za namen virtualnega dela in diskusije sem za študente Javnega govornega nastopanja pripravil tudi posebno Facebook-skupino, ki se imenuje Javni govor – retorika in slovenistika. Vabim vas, če se še niste (trenutno imamo 17 članov), da se naši skupini pridružite, saj bomo lahko tudi tam komentirali določene jezikovne zagate in izpostavili morebitne probleme. Sproti bom na stran nalagal tudi določene videe in dodal komentarje. Osnovni namen te skupine je, da bomo v naši FB-mikroskupnosti družbeno odgovorno delovali in izboljševali znanje o javnem nastopanju, slovenščini, retoriki in komunikaciji v sodobni družbi. Debatirali bomo seveda tudi o javni komunikaciji danes, kar je v sodobnih medijih še posebej v teh čudnih časih zelo pomembno.

Za predmet Besedilna fonetika slovenskega knjižnega jezika bomo v naslednjem tednu tudi odprli diskusijsko FB-skupino, na kar boste povabljeni preko ViS-a, čeprav smo mi že večino naših predavanj že opravili (v živo in virtualno – še dobro, da sem imel predavanja v blok urah :)).

Če bo potreba, bomo komunicirali tudi preko Skypa oz. Zooma, kar vedno vsem ne deluje najbolje, sem pa se z nekaterimi študenti že dogovoril in preizkusil.

Predvsem pa, če je kakršno koli vprašanje, v zvezi s seminarsko nalogo oz. nalogami, se oglasite na moj e-mail, ki ga poznate: hotimir.tivadar@ff.uni-lj.si  Mnogi ste že pisali, samo še tako naprej!

Še enkrat pa bi vas povabil na predavanje varuhinje pravic gledalcev in poslušalcev ge. Ilinke Todorovski 23. aprila 2020 (če seveda že bodo predavanja) ob 9.00 v predavalnici 116 v okviru predavanj predmeta Javno govorno nastopanje (namenjeno tudi študentom Besedilne fonetike), in sicer predstavitev dela varuhinje pravic gledalcev in poslušalcev. Več o varuhinji si lahko preberete na https://www.rtvslo.si/varuh)  Vabljeni k aktivnemu sodelovanju in čim večji udeležbi! Dodatno obvestilo še objavim 2 tedna pred predavanjem – sam sem optimist in računam na to, da se po 15. aprilu vidimo, če bomo pridni!

Sicer pa pridno študirajte dano gradivo (ga je že sedaj več kot preveč za vse naše ure, če vse naloge rešite ) in seveda pripravljajte svoje seminarske naloge. Novi delovni listi pa sledijo čez 10 dni, tudi s krajšim testom.

S spoštovanjem,

Vaš red. prof. dr. Hotimir Tivadar
Oddelek za slovenistiko FF UL
Aškerčeva 2, Ljubljana, kabinet 536 c

Na literarnem sprehodu po Ljubljani

četrtek, 27. februarja 2020, smo se študenti predmeta Sodobni slovenski roman zbrali pred Filozosko fakulteto in se pod vodstvom red. prof. dr. Alojzije Zupan Sosič namenili na enourno sled slovenskim ustvarjalcem po Ljubljani. Po prečkanju dveh prehodov za pešče smo se ustavili pri Križankah, kjer se nahaja spominska plošča Srečku Kosovelu in nadaljevali pot proti Križevniški ulici, kjer so v preteklih letih v spomin omenjenemu piscu potekali literarni maratoni. V isti stavbi je nekdaj živela tudi Luiza Pesjak. Spustili smo se proti Ljubljanici in se zaustavili pri hiši št. 10, nekdanjem domu avtorja črtic, novel in povesti, Ivana Tavčarja. Obudili smo pomen mecena Žige Zoisa in čez most nadaljevali pot do Rožne ulice 5, kjer smo se z recitiranjem Vrbe spominjali Franceta Prešerna. Ozke ljubljanske ulice so nas vodile do stavbe, kjer je živel Lojze Kovačič, in zatem do Schweigerjeve hiše, koder stoji portret Lili Novy. Mimo skoraj neopazne talne plošče, ki govori o protireformacijskem požigu knjig smo se sprehodili do Trubarjeve hiše, središča umetnosti in kulture. Na »Prešercu« smo pred spomenikom nekoliko postali v ponos, da v središču glavnega slovenskega mesta stoji kip literarnega umetnika in ne vojskovodje ali vladarja. Naš sprehod po sončnem mestu smo sklenili na Kongresnem trgu 5, pred bivališem Ivana Cankarja in odšli vsak svojo pot. Tovrstnih potepanj v okviru študija bi lahko bilo več, saj na tak način študentje zares spoznamo ustvarjalce, ki so naš jezik utemeljevali in razkošno razvijali.

Anuška Zakonjšek

8 7 6 5 4 3 2 1

Slovenska frazeologija

Priznam, da nisem čisto zares verjela, da ne bo zadoščalo  v tem semestru samo “malo pohiteti” s predavanji, temveč da bo treba preprosto drugače izmenjati znanje in gradivo.

Odlslej vam bom v Gradivo na Visu dajala ppt-je predavanja in ustrezno literaturo – ker so knjižnice v glavnem zaprte in literatura torej ni dostopna, boste dobili, kar imam jaz (svoje ali mogoče skenirano). Vmes bomo naredili tudi dve vaji, in sicer oblikovno in pomensko določanje frazemov – v tem delu bomo preprosto uporabili e-pošto.

Objava bo vsak teden približno v času našega siceršnjega predavanja.

Enopredmetni študentje imajo v Gradivu že  vsa navodila in literaturo za seminarsko nalogo.

Ostanite zdravi in sodelovalni.

Prof. dr. Erika Kržišnik

 

UVŠSK in SK19S – roka za oddajo popravljenih nalog prestavljena

Spoštovani,

zaradi nepredvidenih dogodkov sta aprilska roka za oddajo referata pri Uvodu v študij slovenske književnosti (eno- in dvopredmetnem) in seminarske naloge pri Slovenski književnosti 19. stoletja (enopredmetni) do nadaljnjega prestavljena. Za nov datum se dogovorimo, ko bo kaj več znanega.

Če nalogo medtem kdo popravi, jo lahko seveda (kakor doslej) vseeno odda.

Lep pozdrav,
Andraž Jež

MORFOLOGIJA SKJ_sprotno gradivo in napotki za seminarsko delo

Spoštovani, prosim, če si pod rubriko E-gradiva preberete zadnje napotke za gradiva, ki jih morate predelati pri predmetu MORFOLOGIJA SKJ (zlasti predpisane razprave, o katerih smo že govorili), enopredmetne študente slovenistike pa opozarjam še na dodatne napotke v zvezi s seminarskim delom.

Glede nadaljnjega dela in drugih oblik dela pri predmetu Morfologija SKJ boste sproti obveščani po VISu. Pozdrav zaenkrat, Andreja Žele

Od jutri po urniku Teorija literarnega diskurza prek spleta

Drage kolegice in kolegi,
to sredo, 18. 3. 2020, bom imel ob 15.30 predavanje iz Teorije literarnega diskurza v živo prek medmrežja, aplikacije Zoom (https://zoom.us/). Aplikacijo si morate najprej naložiti, tako da si pridobite uporabniško ime in geslo, prijava se potrdi prek vaše e-pošte. Navodila za uporabo Zooma sem vam naložil med gradivo na VIS, po e-pošti oz. VIS-a pa ste moji študenti prejeli še vabilo v angleščini, kjer dobite URL povezavo, prek katere se boste pridružili srečanju.  Da se pridružite, morate vnesi “meeting ID” in, če je to zahtevano, še “meeting password”. To bo prvič vsaj zame, upam, da nam bo uspelo in da se bomo vsaj na ta način srečevali še nekajkrat! Predavanje bo moralo biti zaradi zahtev ponudnika krajše, le eno šolsko uro.
LP!
Marko Juvan

Jezikovna politika in jezikovno načrtovanje

Spoštovane študentke in študentje pri predmetu Jezikovna politika in jezikovno načrtovanje,

upam, da ste dobro in da vam tale osama ne dela prehudih preglavic. Danes se še ne bomo slišali oz. videli v živo, to bomo poskusili naslednji torek po urniku, način vam sporočim najkasneje v ponedeljek. Trenutno pa predlagam takle delovni načrt: tema zadnjega predavanja pred dvema tednoma je bila jeziki in izobraževanje, naslednja tema pa je problematika jezikovnih pravic (s posebnim ozirom na pravice priseljencev in priseljenk po eni strani in vprašanj v zvezi s t. i. občutljivo rabo jezika na drugi). Danes objavljam nadaljevanje prezentacije predavanj, prosim, preklikajte jo vnaprej in si oglejte oz. preberite stvari, ki imajo hiperpovezavo. Hkrati pa vas prosim, da za zaključek teme jeziki in izobraževanje preštudirate do naslednjega tedna naslednji enoti (dostopni na visu): za vzpostavljanje zgodovinskega spomina poglavje Jezik v vzgoji in izobraževanju publikacije Slovenščina v javnosti (1979/1983, str. 31-46) in kot neke vrste povzetek mojih razmišljanj z nekaj dodatne bibliografije članek Jezikovni potrošnik in potrošnica (Sodobna pedagogika 2011, 102-113). Obe enoti sta del izpitne bibliografije, tako da bosta dobra naložba :).

Uspešno delo v tehle nenavadnih pomladnih dneh vam želim, in seveda zdravja,

Marko Stabej

Znanstveno besedilo

Kdor še nima izbrane teme za seminar pri Znanstvenem besedilu, naj mi čimprej piše na: mojca.smolej@ff.uni-lj.si, da se dogovoriva za temo in nadaljnje delo  (in obliko izvajanja).

Mojca Smolej

Tvorjenje in razumevanje besedil – VAJE

V četrtek vam bom poslala novo gradivo za vaje. Začeli bomo z vajami iz besednega reda.

Prosim vas, da do četrtka, če se le da,  najprej sami preštudirate značilnosti besednega reda v slovenskem knjižnem jeziku, in sicer v Slovenski slovnici Jožeta Toporišiča. Če ima morda kdo Novo slovensko skladnjo, je še boljše.

Začeli bomo z vajami iz stalnega besednega reda.

Prosim vas, da mi vsi pišete na moj e-naslov: mojca.smolej@ff.uni-lj.si.

Mojca Smolej

 

Predavanja na spletu

Fakultetni napotki učiteljem, kako naj poskrbimo za nadomestke predavanj, gredo v smer spletnih učilnic, postavljanja predavanj na Youtube, snemanja prosojnic ipd. Domnevam, da podjetnejši učitelji s posneto robo opremljajo svoje študente prek VIS-a, na oddelčni strani je namreč že cel teden mrtvilo. Naj ga prekinem z opominom, da se je oddaljene šole mogoče za silo iti tudi na Wikiverzi. Koncept svojega današnjega predavanja pri predmetu Slovenska proza 1900–1950 sem postavil na urnik predmeta  pod naslov Predavanje 16. 3. 2020. Svoje predmete lahko postavimo na začetno stran Wikiverze pod poglavje Seminarji na slovenistiki FF UL. Tja je mogoče dodati tudi videoklipe, zvočne klipe in prosojnice.

Če bi imel danes predavanje, bi tako kot sicer začel s koledarskimi dogodki, povezanimi s književnostjo, nadaljeval s tematizacijo epidemij (v glavnem kuge) v zgodovinskem romanu, kar pa bi ostalo časa, bi porabil za trenutno temo planinske literature, ki jo premlevamo že nekaj ur zapored: gre namreč za nevralgični prostor vzpostavljanja in emancipacije slovenščine v opoziciji  z dominantno nemščino.

Ko človek v časopisju na  dLib spremlja javno življenje v drugi polovici 19. stoletja, je vedno znova presenečen nad dejstvom, da je tudi slovensko zavedni del javnosti o dogajanju privzeto poročal  v nemščini. Te dni dopolnjujem poglavje Nesreče in kriminal za wikiknjigo Dobrave. Glede na samoumevnost nemščine v tedanjih poročilih je današnjo standardno uporabo slovenščine v javnosti mogoče razumeti kot nepričakovano in nenavadno.  — miran hladnik

 

SL1: Obvestilo za izbir. predmet Poglavja iz slovnice: slovarski vidik

Kot je bilo dogovorjeno, vse, ki ste izbrali predmet Poglavja iz slovnice: slovarski vidik, obveščam, da se bodo predavanja od srede, 11. 3., naprej nadaljevala v predavalnici 209C ob 13.00. Mesto in čas sredinega predavanja smo spremenili, da se vam ne bi ure prekrivale s predavanjem prof. Irene Orel. Torej od 11. 3. naprej  bomo ob sredah v predavalnici 209C z začetkom ob 13.00. Pozdrav, Andreja Žele

Predstavitev doktorske dispozicije

V torek 3. marca bo ob 11.00 v Modri sobi javna predstavitev dispozicije  doktorske disertacije Blaža Kavška z naslovom Samopredstavitvene strategije avtorjev v korespondencah 19. stoletja. Mentorica je Urška Perenič, člani komisije za oceno pa Miran Hladnik, Zvonko Kovač in Peter Scherber. Vabljeni.