Slovani od preloma 19. in 20. stoletja do danes: jezikovne, zgodovinsko-politične spremembe in književni doprinos
Vabilo k prijavi izvirnih znanstvenih prispevkov
Videm, 27. in 28. september 2018
Spoštovani,
vabimo vas, da se udeležite 6. mednarodnega znanstvenega srečanja mladih humanistov z naslovom Slovani od preloma 19. in 20. stoletja do danes: jezikovne, zgodovinsko-politične spremembe in književni doprinos, ki bo v okviru Slavističnega kongresa Slovenije in v organizaciji Študentske sekcije Zveze društev Slavistično društvo Slovenije potekalo 27. in 28. septembra 2018. Tokrat bo kongres potekal na stičišču slovanskega in romanskega jezikovnega prostora, na Univerzi v Vidmu (Università degli Studi di Udine / Universitât dal Friûl, Videm/Udine/Udin) v Italiji, in sicer v Palači Antonini Cernazai (Palazzo/Palaç Antonini Cernazai, Ulica/Via/Vie Tarcisio Petracco 8).
Mednarodno srečanje je namenjeno mladim slovenistom, slavistom in vsem drugim humanistom, ki se v svojih raziskavah dotikajo področij jezika, literature, didaktike, kulture in zgodovine slovanskih narodov. K predstavitvi prispevkov so vabljeni mladi doktorji znanosti, študenti doktorskih študijskih programov na slovenskih in tujih univerzah oz. vsi, ki so univerzitetni študij že zaključili in se z razpisanimi temami strokovno ali znanstveno ukvarjajo.
Tematska področja:
- Slovanski jeziki in književnosti v zamejstvih:
- slovanski manjšinski jeziki (in njihova narečja) ter književnosti v (ne)slovanskih državah;
- poučevanje jezika in književnosti pri slovanskih manjšinah;
- prisotnost drugih slovanskih književnosti v učnih načrtih za pouk slovanskih jezikov in književnosti v slovanskih državah;
- slovanski jeziki in književnosti na univerzah v (ne)slovanskih državah …
- 2. Slovani in prva svetovna vojna:
- vloga Slovanov in slovanskih področij v 1. svetovni vojni;
- upodabljanje Slovanov in 1. svetovne vojne v književnih delih;
- slovanski narodi, njihov jezik in kultura na začetku 20. stoletja;
- pomen slovanskih jezikov v izobraževanju vse do univerzitetne ravni …3. Ivan Cankar v slovanskih jezikih:
- prevajanje Cankarjevih del v druge (slovanske) jezike;
- (jezikovne) analize izvirnikov in prevodov;
- recepcija;
- gledališke uprizoritve, predelave, vplivi …Prijave s prijavnim obrazcem in povzetkom v dolžini do 250 besed in kratko biografijo (oboje v jeziku predavanja in v angleščini) sprejemamo na el. naslovu studentska.sekcija.zdsds@gmail.com do vključno 1. 3. 2018. Prijavljeni bodo o izboru obveščeni do 5. 3. 2018 po elektronski pošti. Uradni jeziki konference so vsi slovanski jeziki, angleščina ter italijanščina in furlanščina. Članke za objavo v zborniku je treba oddati do vključno 15. 5. 2018. Sledita anonimna recenzentska ocena in vnašanje popravkov. Prispevki bodo objavljeni v kongresnem zborniku, pogoj za objavo je pozitivna recenzentska ocena. Za predstavitev na konferenci imajo udeleženci na voljo 15 minut, čemur sledi 5 minut za razpravo.
Kotizacije za sodelovanje na znanstvenem srečanju ni. Stroške prevoza in prenočitve krijejo udeleženci sami.
Vse informacije o dogodku lahko spremljate na Facebook strani Študentske sekcije Slavističnega društva Slovenije (https://www.facebook.com/studentska.sekcija).