Tedenski program prireditev v Trubarjevi hiši literature

Dragi obiskovalci,
v tem tednu vas vabimo v Trubarjevo hišo literature na Stritarjevi 7 na naslednje dogodke:

torek, 26. februar
19.00
Gledališče in literatura: februarski večer bo posvečen gledališču v knjigi oziroma monografiji Tega nihče ne bi smel videti, ki obeležuje 10-letnico delovanja Via Negative; skozi labirinte tega vznemirljivega ustroja sodobne scenske umetnosti se bo z režiserjem in idejnim vodjo Bojanom Jablanovcem ter igralko Katarino Stegnar sprehodila Katja Šulc.

četrtek, 28. februar
18.00
Festival Fabula: Miti o literarnih zvezdah – poklon genijem ali premišljena reklama?; o tem, zakaj miti o literarnih zvezdah marsikdaj pripomorejo k uspešnosti posameznih avtorjev, kdo te mite ustvarja, ali je dandanes mit osebnosti pomembnejši od samega literarnega izdelka ter podobnih vprašanjih se bosta z moderatorko Tino Košir pogovarjala pisatelj in urednik Andrej Blatnik ter komparativist, urednik in programski vodja literarnega festivala Vilenica dr. Gašper Troha.
Več:
Že od nekdaj so nekaterim literarnim osebnostim pripisovali močno karizmo, o njih so se širile najrazličnejše, ne nujno resnične, govorice, za današnje literarne zvezde pa to morda velja še bolj kot je veljalo v preteklosti.

petek, 1. marec
19.00
Festival Fabula: Mitologija mesta – o tem, ali je res, da mesto brez kavarn, cigaret, naglice, nervoze in prometa ne bi bilo mesto, ali pa so to le miti, ki so si jih izmislili meščani, da se lahko brez slabe vesti predajajo svojim razvadam, kako se z meščanskimi miti hrani Ljubljana, kateri miti so se ohranili še iz avstro-ogrskih časov do danes in še o mnogočem drugem se bo z gosti pogovarjala publicistka in odgovorna urednica spletnega portala Air Beletrina Manca G. Renko.
Več:
Čeprav mite največkrat povezujemo s tradicijo in podeželjem, ni tančica, ki obdaja »mestno« mitologijo, nič manj skrivnostna od tiste, ki se je spletla po vaseh. Miti se močneje oprijemljejo ruralnega, ker je ruralno starejše: pravo mesto v današnjem pomenu besede obstaja, vsaj pri nas, šele dobrih sto let, odkar se je v poznem devetnajstem stoletju začela pospešena urbanizacija. Takrat je nekdanji meščanski mir zamenjala naglica, preudarnost je izrinila nervoza, zavest je postajala odraz podzavesti, saloni so se preselili v kavarne, skodelica kave je bila odraz demokracije, cigareta je dogorevala hitreje, časnikarji so oblikovali javnost, mestni hrup je preglasil ptičje petje, mestni prah pa onesnažil zrak.
Ali je res, da mesto brez kavarn, cigaret, naglice, nervoze in prometa ne bi bilo mesto? Ali pa so to le miti, ki so si jih izmislili meščani, da se lahko brez slabe vesti predajajo svojim razvadam? Kako se z meščanskimi miti hrani Ljubljana, kateri miti so se ohranili še iz avstro-ogrskih časov do danes? Kje je meja med videzom in doživljajem mesta?

Več o dogodkih na: www.trubarjevahisaliterature.si.

Vsi dogodki v Trubarjevi hiši literature so brezplačni. Hiša je odprta od torka do petka od 10. do 18. ure ter v času kulturnih prireditev.

Trubarjeva hiša literature

Stritarjeva 7, Ljubljana, 01 256 56 94

trubarjeva@literarnahisa.si