Tedenski program prireditev v Trubarjevi hiši literature

Dragi obiskovalci,
v tem tednu vas vabimo v Trubarjevo hišo literature na Stritarjevi 7 na naslednje dogodke:

ponedeljek, 6. maj
19.00
Zavod Voluntariat: Večer poezije – nastopili bodo gostje iz Portugalske, Armenije, Madžarske, Bolgarije in nekaterih drugih držav, ki bodo predstavili vsak po eno pesem iz njihove države v izvornem jeziku na temo svobode in revolucije; namen dogodka je uživanje v lepoti različnih jezikov ter v spoznavanju nekaterih pomembnih pesniških del, ki izhajajo iz tujih držav izven Slovenije, ter nepoznanih avtorjev; dogodek je odprt za vse, ki so pripravljeni sodelovati in se pridružiti kot občinstvo ali pa aktivni udeleženci.

torek, 7. maj
17.00
Literarni pogovor: Tržaški popoldnevi – Alojz Rebula in italijanski svet; dela akademika, pisatelja, esejista, pisca dnevnikov in kolumn, prevajalca, Prešernovega nagrajenca in velikega duha sodobne Evrope spadajo že v klasiko slovenske literature in so prevedena v razne evropske jezike; o idejni strukturi Rebulove kratke proze ter o vlogi prevodne literature pri uveljavljanju njegovega opusa onstran matičnih meja bo spregovorila literarna zgodovinarka prof. Marija Pirjevec; dogodek bo potekal v organizaciji Mladike Scarl – z. z o. z.
19.00
Gledališče in literatura: Ivan Peternelj in Matjaž Farič – majski večer bo posvečen literarno-gledališki uprizoritvi Škrat Kuzma dobi nagrado, spisani po pravljici Svetlane Makarovič; “Svetlanine zgodbe so hvaležne … ah, gledališče je hvaležno njenim zgodbam” ob predstavi piše Staša Bračič; več o tem, kako Svetlana navdihuje gledališki svet, pa v pogovoru z režiserjem predstave Mladinskega gledališča Matjažem Faričem in igralcem v vlogi škrata Kuzme Ivanom Peterneljem.

sreda, 8. maj
19.30
PI pogovori: Epoha šolskih reform (procesi propadanja izobrazbe) – predavanje dr. Darka Štrajna; šolske reforme so ena od stalnic družbenih dogajanj v vsem času po drugi svetovni vojni, o vseobsežnih šolskih reformah, kakršnih ni mogoče zlahka primerjati s tistimi v prejšnjih obdobjih, še zlasti ne po obsežnosti in sistematičnosti, pa lahko v minulem stoletju govorimo predvsem v obdobju šestdesetih in sedemdesetih let; dogodek bo potekal v organizaciji Pedagoškega inštituta.

četrtek, 9. maj
19.00
Povej mi, kaj bereš, povem ti, kdo si!: dr. Spomenka Hribar – gostja majskega pogovora v stalnem ciklu bo filozofinja, sociologinja in publicistka dr. Spomenka Hribar; o tem, katere knjige so jo izoblikovale, katere so jo najbolj zvesto spremljale skozi življenje, katere jo bodrijo in navdihujejo k aktivni državljanski zavzetosti in katere ji pomagajo, da se odmakne od vrveža ponorelega sveta, in še marsičem bo gostja spregovorila v pogovoru s Tino Košir Mazi.

petek, 10. maj
19.00
Na pesniškem tandemu: Maja Vidmar in Kristina Hočevar – v pogovoru s Petro Koršič bo prvi sedež pesniškega tandema zasedla Maja Vidmar, priznana in za peto pesniško zbirko Prisotnost nagrajena slovenska pesnica s sedmimi pesniškimi zbirkami, prisedla pa bo njena pesniška izbranka Kristina Hočevar, ki je pred kratkim objavila svojo peto pesniško zbirko Na zobeh aluminij, na ustnicah kreda (2012) in se z Repki, tretjo pesniško zbirko, uvrstila med nominirance za Veronikino nagrado.