Na Univerzi v Ljubljani bo od 26. do 28. septembra 2013 potekal mednarodni simpozij, ki ga v sodelovanju z Univerzo v Varšavi pripravlja Oddelek za klasično filologijo Filozofske fakultete. Posvečen bo položaju grščine in latinščine v nekdanjih komunističnih državah. Medtem ko je položaju obeh jezikov pod fašizmom in nacizmom posvečeno že več tehtnih študij (Volker Losemann, Beat Näf), je težavna simbioza diktature proletariata in obeh starih jezikov bistveno manj raziskana. Tematika je v zadnjih letih deležna vse večje pozornosti. Leta 2010 je na to temo potekala znanstvena konferenca v Budimpešti, leta 2014 ji bo posvečen simpozij v Varšavi.
Poudarek srečanja v Ljubljani bo usoda klasičnih jezikov — njihovih profesorjev, študentov, podpornikov in zatiralcev — na območju, ki ga je Churchill nekoč označil za »starodavne države« za železno zaveso »od Szczecina ob Baltiku do Trsta na Jadranu«. Ta del Evrope je po drugi svetovni vojni doživel drastične spremembe. Nova Evropa ni bila enovita. Položaj se je spreminjal na različne načine, razvoj je bil odvisen od kulturne in zgodovinske tradicije posamezne države ter od strogosti domače partije pri vzpostavljanju nadzora nad intelektualnim življenjem. Razlike so vznikale z razvojem režimov, z njihovimi vzponi in padci. Strategije do klasičnih jezikov so se spreminjale — od spodbujanja ideološko obetavnih raziskovalnih področij do predpisovanja učnih načrtov, avtorjev in besedil ter slovničnih vaj, pa vse do represije in zapostavljanja klasičnih jezikov kot zastarelih ostalin preteklosti.
Predavanja v angleščini bo dopolnjeval bogat spremljevalni program, odprt širši javnosti. Simpozij in razstavo igrivih ilustracij študentov varšavske Akademije na temo klasične antike bo 26. septembra odprl predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti dr. Jože Trontelj. Otvoritveno predavanje dr. Davida Movrina bo posvečeno »Anatomiji revolucije« — klasični filologiji na ljubljanski univerzi po letu 1945. Tiskovno konferenco ob izidu mednarodne znanstvene študije z naslovom Classics and Communism: Latin and Greek behind the Iron Curtain bodo vodili dr. Jerzy Axer, dr. Gábor Klaniczay in dr. György Karsai. Zvečer bo v kavarni Mestnega muzeja predaval dr. Wilfried Stroh z Univerze v Münchnu, v latinščini. V petek zvečer bo ob stoletnici umetnikovega rojstva otvoritev razstave del Marija Preglja v Moderni galeriji, ob kateri bo dr. Jure Mikuž predaval o Pregljevih ilustracijah k Iliadi in Odiseji iz let 1949–1951. V soboto bo organizirana ekskurzija pod vodstvom dr. Damjana Prelovška, posvečena klasični motiviki v delu arhitekta Jožeta Plečnika pred drugo svetovno vojno in po njej. Program simpozija je dostopen na spletni strani www.classics.si.
VLJUDNO VABLJENI!