VABILO NA DOGODEK TER NAPOVED RAZPISA ZA ŠTIPENDIJE
Ustanova patra Stanislava Škrabca tudi v letošnjem letu slavi mednarodni dan maternega jezika in skupaj z iminentnimi gosti vabi na pogovor o inovativnosti in kreativnosti v jeziku.
Kako se razvija jezik kreativno in kdaj je inovativen? Kdaj seže literatura onkraj meja in postane presežno drugačna? Kateri so ključni mejniki kreativnosti v razvoju slovenskega jezika? Kako prevajanje postane področje čiste inovacije? Ali je jezikovna inovativnost novo platno ali drugačna poteza s čopičem?
Na dogodku O inovativnosti in kreativnosti v jeziku bodo spregovorili nagrajenka Škrabčeve ustanove dr. Martina Orožen, literat in teoretik dr. Andrej E. Skubic, štipenistka Škrabčeve ustanove Januška Gostenčnik pod taktirko Mateja Bogataja, literarnega in gledališkega kritika, esejista in dramaturga.
Temo kreativnosti in inovativnosti, ki ji je Evropska komisija posvetila letošnje leto, bodo izbrani gostje osvetlili s področja slovenistike in razvoja slovenskega jezika, literature ter prevajanja.
Pridružite se nam na predvečer svetovnega dne maternega jezika v petek, 20. februarja 2009, ob 19. uri v skednju Škrabčeve domačije.
Vabljeni!
****
Dr. Martina Orožen je izvrstna poznavalka razvoja slovenskega jezika in tretja dobitnica nagrade Škrabčeve ustanove za posebne dosežke na področju slovenističnega jezikoslovja. Ob štiridesetletni profesuri je predano nadaljevala raznovrstno znanstvenoraziskovalno delo. Njeni dosežki in prispevki segajo predvsem na področje splošnih jezikoslovnih tem, zgodovine slavistike in slovenistike, raznočasnih obravnav posameznih jezikoslovnih ravnin ter na področje besediloslovja in prevodoslovja. Z upoštevanjem jezikovne tradicije različnih slovenskih pokrajin pri raziskovanju razvoja slovenskega jezika je dr. Martina Orožen odprla in razvila tudi vprašanje jezikovne ter nacionalne zavesti in pri tem nakazala na vodilno vlogo slovenskega jezika.
Andrej Skubic je pisatelj, prevajalec in teoretik. Diplomiral je iz slavistike in anglistike na ljubljanski Filozofski fakulteti. Dolgoletni študij jezika, ki se odraža tudi v slogu njegovih proznih del, je kronal z doktorsko disertacijo Sociolekti v jezikovni stvarnosti in literarnem delu (2003), objavljeno pod naslovom Obrazi jezika (2005). Za romaneskni prvenec Grenki med je leta 2000 prejel nagrado za prvenec, dodelili pa so mu tudi nagrado Kresnik za najboljši roman leta. Med drugim je objavil zbirko kratkih zgodb Norišnica (2004), njegovo zadnje delo pa je roman Popkorn (2006). Prevaja pomembna dela sodobne škotske in irske književnosti, za kar je prejel Sovretovo nagrado za prevajanje.
Januška Gostenčnik je letošnja štipendistka Ustanove patra Stanislava Škrabca in absolventka Filozofske fakultete v Ljubljani na Oddelku za slavistiko. Objavlja prevode sodobne hrvaške, bosanske, srbske in poljske poezije ter lastno poezijo. Poučuje poljščino v jezikovnih šolah, v zadnjem letu pa se zanima predvsem za slovenska narečja, iz česar pripravlja tudi diplomsko nalogo.
Matej Bogataj je literarni in gledališki kritik, esejist in dramaturg. Na Filozofski fakulteti v Ljubljani je študiral primerjalno književnost in angleščino. Od leta 1989 je samostojni kluturni delavec, v letih 1993–2001 je bil urednik za izvirno slovensko leposlovje pri DZS. Kritiško spremlja domače in prevodno leposlovje ter esejistiko, pa tudi dramatiko in gledališče. Je redni sodelavec televizijskih in radijskih oddaj, namenjenih kulturi, kritike objavlja v večini slovenskih časnikov in kulturnih revij. Izdal je štiri knjige (Gledališko liste, Prebrano, precejeno, Konec koncev …, Obrobje brez središča).
****
NAPOVED:
Ustanova patra Stanislava Škrabca bo v mesecu marcu 2009 razpisala štipendije za študijsko leto 2009 / 2010 izbranim študentom slovenistike, slavistike, klasične filologije in splošnega in primerjalnega jezikoslovja.
www.skrabceva-ustanova.si
****
Informacije: polona.lovsin@riko.si, 01 / 58 16 308, 041 744 248