KONCERT GRUZIJSKE GLASBE ZBORA K’VALI

V sredo, 4. marca ob 19.30 bo v cerkvi svetega Jakoba (Šentjakobska cerkev) prvi koncert gruzijske glasbe v Sloveniji. Zbor K’vali, ki je bil ustanovljen novembra leta 2008, bo imel ob tem slovesnem trenutku tudi svoj premierni nastop. Vodja zbora je Vrinda Čidambaram, ameriška podiplomska študentka splošnega jezikoslovja na Univerzi Princeton. V Slovenijo je prišla kot Fulbrightova štipendistka in med mnoge svoje ljubezni umestila tudi to zasedbo osmih pevk. Šest od njih je Slovenk iz vseh kotičkov Slovenije. Trenutno vse domujejo v Ljubljani.

Gruzijska glasba je svojevrstno posebna, saj ohranja staro tradicijo polifonije in je starejša od samega krščanstva v Gruziji in njegovega vpliva pri kasneje nastajajoči glasbi (Gruzija se je uradno pridružila pravoslavni cerkvi v 4. stoletju). Nekaj pesmi, ki jih boste imeli priložnost slišati tisti večer, je starih več kot 2000 let. Zbor K’vali bo na koncertu pel tako sakralno kot tudi folklorno glasbo iz vseh predelov Gruzije. Podobno kot v Sloveniji ima tudi skoraj že vsaka vas svoj lastni način petja, kar zelo bogati gruzijsko takorekoč nepresahljivo kulturno zakladnico. Na koncertu se bodo zvrstile pesmi iz pokrajin Imereti, Svaneti, Ach’ara, Rach’a, Tusheti, Guria, Kakheti in Samegrelo. Resnična posebnost gruzijske glasbe je v prej omenjeni polifoniji, ki je popolnoma drugačna od tipičnih zahodnih harmonij in je za nas zelo eksotična in dih jemajoča. Disonančna zlitja so res takorekoč endemična in jih najdete le v tisti regiji. Vsekakor vas ne bodo pustila ravnodušnih.

Ta koncert ni samo triumf gruzijski glasbi, temveč je tudi dokaz, da je Slovenija država, ki se vedno znova trudi gledati tudi preko svojih meja. Vse v želji, da bi še bolje razumela življenje in kulturo v drugih državah. Je en tak mičken dokaz, da Slovenija vedno vsaj skuša biti ‘globally-minded’.
Vzemite si čas tisti večer in se nam pridružite. Prisluhnite temu enkratnemu multi-kulturnemu dogodku, ki je mednaroden v simboličnem in tehničnem smislu. Mala ljubezen Amerčanke indijskega rodu, katera je bila uslišana tudi v nekaj slovenskih glav somišljenic s srcem in ljubeznijo do petja o gruzijski kulturi, geografiji in zgodovini skozi oči besed in zvokov.

Na koncert so povabljeni tudi eminentni gostje iz meriške ambasade, ministrstva za kulturo (ministrica Majda Širca), ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (Gregor Golobič) in Veleposlanica Helena Drnovšek Zorko.